Lübnan sınırında karşılıklı saldırılar: ‘İsrail’e ait askeri üs vuruldu’

Hizbullah, Lübnan’ın güneyinden İsrail’in işgali altındaki Golan Tepeleri’nde yer alan askeri üssüne katyuşa füzeleriyle saldırı düzenlediğini iddia etti. Hizbullah, yaptığı açıklamada, İsrail’in gece saatlerinde Lübnan’ın doğusundaki Baalbek kentindeki Safri beldesine düzenlediği saldırıya karşılık verildiğini bildirdi. Açıklamada, İsrail’in Golan Tepeleri’nde yer alan Nafah Askeri Üssü’nün onlarca katyuşa füzesiyle vurulduğu kaydedildi.

AA’nın aktardığına göre, Hizbullah daha sonra yaptığı açıklamada, İsrail sınırındaki yasa dışı Metula yerleşim biriminin güneyinde, askerlerin konuşlandığı binanın kamikaze insansız hava araçlarıyla (İHA) vurulduğunu aktardı. Açıklamada, saldırı sonucunda İsrail askerleri arasında ölü ve yaralıların olduğu iddia edildi.

İSRAİL ORDUSU: 15 HİZBULLAH HEDEFİ VURULDU

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, Metula’ya yönelik kamikaze İHA ile saldırı gerçekleştirildiğini doğruladı. Açıklamada, ölü ve yaralılar hakkında ise bilgi verilmezken Hizbullah’ın askeri kanadı Rıdvan Güçlerine ait Lübnan’ın güneyindeki El Lveyza bölgesinde yer alan 15 hedefin savaş uçaklarıyla vurulduğu kaydedildi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürerken, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında da 8 Ekim 2023 tarihinden bu yana karşılıklı saldırılar devam ediyor. Çatışmalarda bugüne kadar 288 Hizbullah mensubu, 60 Lübnanlı sivil, 18 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad mensubu ile İsrailli 7 sivil ve 12 asker öldü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x